
A korai iskolaelhagyás csökkentése valamint a munka világába való beilleszkedés támogatása hét partnerországban
2015. július – 2017. július
Alapvetően nagy a kockázata a korai iskolaelhagyásnak az EU valamennyi tagállamában. A projekt megoldásokat keres erre a növekvő problémára. A kétéves együttműködés alatt a projektben dolgozó szakemberek megpróbálják javítani a partnerintézmények munkájának hatékonyságát – a fejlesztés témájának vonatkozásában -, igyekeznek javítani a fiatalok csoportjainak társadalmi szerepvállalását és a munka világába való bevonódását, és csökkenteni a korai iskolaelhagyás kockázatát.
A projekt alapvető célja: javítani és fokozni az együttműködést a fiatalok, a munka-szervezők, az iskolák és más oktatási intézmények, hallgatói önkormányzatok között, így növelve azt a kapacitást, amely elősegítheti a program céljainak elérését.

2015-1-LV02-KA205-000609
Résztvevő országok, szervezetek:
-
Bulgária – Burgas Free University
-
Lettország – Valmiera Secondory School No.2
-
Macedónia – Marketing Gate Association
-
Portugália - Associação Intercultural Amigos da Mobilidade
-
Románia - „V. M. Craiu” Technological Highschool
-
Törökország - Abidin Pak-Pakmaya Anadolu Lisesi
-
Magyarország – Kreateam Egyesület
A program résztvevői, haszonélvezői:
-
országonként 10 fiatalokkal foglalkozó szervezet, intézmény
-
98 fiatal, akik részt vesznek a kölcsönös mobilitásokban
-
több mint 3000 fiatal, akik közvetlenül részesülnek a projekt eredményeiből
-
48 tanár, és ifjúságsegítő, akik a mobilitások szakmai stábját alkotják
Tevékenységek:
1. Képzések és workshopok a résztvevő országokban bevezeti a résztvevő fiatalokat a projekt témájába és a fejlesztési elképzelésekbe, várható eredményekbe.
2. A partnerországokban megvalósuló mobilitások, amelyeken keresztül a résztvevők megismerhetik egymás problémáit és megoldásait, amelyek a projekt alaptémáját körvonalazzák.
A nyilvánosság számára is biztosított szellemi termékek foglalják össze a projekt eredményeit és helyzetelemzését – blogok, statisztikák, helyzetleírások, elemzések, elméleti iránymutatók és következtetések.


A projekt-témák 4 blokkra vannak felosztva, ezek mentén zajlott a közös munka a 24 hónap alatt.
I. blokk - A meghatározó gyökerek
-
családom gyökerei
-
erősségeim és gyengeségeim,
-
tehetségem,
-
családi / iskolai / városi / országos hagyományok, amire büszke vagyok,
-
mi és más fiatalok
-
pozitív / negatív szokások,
-
életmódom,
-
aktív társadalmi részvétel
II. blokk – A karrierem
-
képességeim
-
a szakmák világa,
-
munkalehetőségek,
-
az én hobbim, mint üzleti ötlet,
-
társadalmi felelősségvállalás és részvétel
III. blokk – Projektmenedzsment
-
célmeghatározás,
-
ötlet megvalósítása,
-
a szükséges erőforrások tervezése,
-
képesség arra, hogy másokat meggyőzz az ötleteid szükségességéről,
-
az üzleti készségek elsajátítása
IV. blokk - Informatikai készségek
-
modern technológiával a célok elérése érdekében



Hatások:
-
Várhatóan a bevont fiatalok mintegy 50%-a pozitív eredményekkel kerül ki a programból és ösztönzést kap a továbbtanulásra, valamint a megfelelő életpálya kiválasztására.
-
A résztvevő intézmények és szervezetek által egyre több szakember, pedagógus, ifjúságsegítő lesz érdekelt a projekt által összegyűjtött és kifejlesztett szellem termékek megismerésében és gyakorlati alkalmazásában.
-
A fiatalok körében erősödni fog a társadalmi szerepvállalás felé való nyitás, nőni fog a civil szervezetekben, érdekképviseleti körökben való részvételi hajlandóság.
Disszeminációs tevékenységek
A projekt eredményeinek hasznosulása, terjesztése
A projekt megvalósulási időszakában – a korai iskolaelhagyás témája mentén – különböző egri középiskolákban tartottunk disszeminációs workshopokat, ahol egyesületünk trénerei a nemzetközi projekt fejlesztéseinek várható eredményeit tesztelték.
A helyi terjesztés és alkalmazás mellett fontosnak tartjuk a nemzetközi kitekintést, a szélesebb körű disszemináció és fenntarthatóság érdekében. A projekt folytatása lehet a megalkotott módszertan össze-hasonlítása további országokban alkalmazott módszerekkel, eszközökkel. Célunk további pályázati forrásokat találva olyan nemzetközi együttműködéseket kialakítani, amelyek tovább fejleszthetik az elképzeléseket és hatékonyabbá, eredményesebbé tehetik a már meglévő módszereket. Ezen lehetőségek tervezése, partnerek keresése, valamint a projekt nemzetközi dimenzióinak megalkotása volt a disszeminácós időszak fő feladata.
A legalapvetőbb változás amit a résztvevő fiatalok körében el lehet érni, az a közösségük megerősödése, a projetk szakaszainak közös átélésén keresztül az együttműködés erősítése, a céltudatosság kialakítása. A módszer erre a reális, közös cél elfogadásán túl a jól irányított önálló munka, a cselekvésen keresztüli tanulás pozitív hatásait érhetjük el. A tanulási folyamat - a nem formális eszközök alkalmazása - nem volt ismeretlen Egyesületünk számára. Az infomális ifjúsági csoportok megalakulásuktól kezdve vettek részt olyan közösségfejlesztő, csapatformáló foglalkozásokon, ahol a nem formális pedagógiai eszközök használatával fejlesztették képességeiket. Ebből kifolyólag a projekt alapvető tanulási terének elfogadása nem jelentett problémát a résztvevők számára.

A projekt eredményeinek fenntarthatóság leginkább abban rejlik, hogy a pozitív élményekkel teli alkotási folyamat után - az adott infrastrukturális feltételek mellett - a fiataloknak minden lehetősége meglesz a következő évben is hasonló tevékenységeket folytatni. Ha azok a segítők, mentorok, akik folyamatosan kapcsolatban állnak a helyi fiatalokkal továbbra is élénk szerepet vállalnak a közösségfejlesztési folyamatokban, akkor várható a csoport további pályázható projektjeinek elkészülése. A helyi társadalomra mért rövidtávú hatása a kezdeményezésnek elsősorban az adott ifjúsági közösség megerősödésében és mint "jó példa" további közösségfejlesztő folyamatok generálásában mérhető. Ebből adódik az a hosszútávó hatás a helyi társadalom szempontjából, ami a stabil civil közösségek alapját adhatja. A közösségi rendezvényeken és színtereken való színvonalas, eredményes megjelenés a helyi civil közösségek erősítő szerepét hangsúlyozza majd, amiből kifolyólag a társadalmi környezetre és a település vonzerejére is pozitív hatással bírnak.
A projekt szellemi termékeinek hasznosítása
A projekt megvalósítása során keletkezett szellemi termékek a disszeminációs időszakban kerültek kipróbálásra, különböző pilot programok keretében. A négy fő blokk köré minden résztvevő ország több témájú szakmai anyagot fejlesztett ki, amelyek az együttműködés céljainak elérését szolgálták. Egyesületünk a megalkotott szellemi termékek közül öt különböző témájú módszert tesztelt az egri és Eger környélki fiatalok, pedagógusok körében.

A projekt disszeminációs időszaka sikeresen zárult. Széleskörű csatornákat használtunk az eredmények terjesztése során, illetve a különböző partnerországok szerepvállalása is világos, jól elosztott volt A fenntarthatóság szempontjából a az együttműködés során alaposan átgondolt folyamat volt, hogy a megalkotott szellemi termékek, valamint a kialakított kooperációk milyen szinten és formában fogják tudni tovább vinni a projekt eredményeit. A további együttműködés fontos alapja lehet, hogy a folyamat további támogatásokat elérhet-e, annak érdekében, hogy a bevont humán erőforrás a továbbiakban is képes legyen a projekt eredményeinek terjesztésére.